Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Musul Heyeti Orman Fidanlıklarını Ziyaret Etti

Musul Valiliği ve Musul Belediye Başkanlığı’ndan bir heyet, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğunun girişimleriyle, Geleceğe Nefes 2021 etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Diyarbakır ve Mardin orman fidanlıklarına gelerek çeşitli incelemelerde bulundu.

Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Musul Heyetinin ziyareti   Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde başladı. Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek ve Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Taşan heyetin ziyaretine katıldı. Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü sayın Cevdet Çiçek,Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğünün Türkiye’nin en fazla fidan üreten fidanlıklarından biri olduğunu, Diyarbakır’da üretilen fidanların Türkiye’deki Orman Bölge Müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşıladığı gibi aynı zamanda Gürcistan, İran gibi bölgemizdeki diğer ülkelere de buradan fidan ihracatının yapıldığını söyledi.

Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürümüz Musul Heyeti’ne, fidan yetiştirme teknikleri, fidanlık tesis ve ekipmanları ve bu yörede yetiştirilen orman ve süs fidanları konusunda bilgiler verdi. Heyette bulunan Musul Belediyesi Fidanlık Müdürü ve Valilik danışmanları Musul’da yetişebilecek orman ağacı türleri konusunda ayrıntılı bilgi aldılar. Özellikle Elder Çamı ( Pinus Eldarica )ile yakından ilgilenen heyet bu fidanlarla Musul’da ağaçlandırma yapmak istediklerini bildirdiler.

Musul heyeti ziyaret programının ikinci gününde Mardin Orman Fidanlık Şefliğinde incelemelerde bulundu. Mardin Fidanlık Şefliğinde yetiştirilen süs ağaçları ve mahlep gibi gelir getirici fidanlarla yakından ilgilenen heyete fidanlıkta yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

23.09.2021

Paylaş: