Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Türk Defnesi Dünyaya Açılıyor

Genel Müdürlüğümüzce Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yürütücülüğünde ve Bursa Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Orman Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Karacabey Belediyesi paydaşlığında Türk Defnesinin Coğrafi İşaret Patentinin Orman Genel Müdürlüğü adına tescil süreci tamamlandı. 


Ülkemizde yetişen defne 1,5 yıldır yürütülen proje çalışması ile Türk Patent ve Marka kurumunca Orman Genel Müdürlüğümüz adına “Türk Defnesi” Mahreç coğrafi işareti ile tescillendi. 

16 Temmuz 2020 tarihinde Türk Patent ve Marka kurumuna yapılan başvurunun kabul edilmesi neticesinde “TÜRK DEFNESİ” Mahreç İşareti ile tescillenerek 2 Eylül 2021 tarihinde kurumun resmi bülteninde yayınlandı. Böylece; Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, Yeni Coğrafi İşaret Yasasına göre, ilk kez bir ürün Türk ibaresi ile tescillendi. Bu anlamda yeni yasa ile ülke genelini kapsayan ilk tescil olması açısından önemli. 

Dünya piyasalarında Türk Defnesi olarak bilinen ve talep gören dünya üretiminin %90’ı ülkemizden karşılanan ancak bugüne kadar tescili bulunmayan defne için Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Sistemine başvurunun da ilk şartı yerine getirilmiş oldu.

Mahreç işareti ile dünya pazarlarına ihraç edilen, “Türk Defnesi”nin farklılığını ülkemizin bereketli topraklarından aldığı, kalitesinin tarafımızdan tescil ve denetimle korunduğu tescillendi. Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Sistemine başvuru için çalışmalar başlatıldı. 

Ülkemize hayırlı olsun.​

09.09.2021

Paylaş: