Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Türkiye’de Yaşayan Somali’liler Topluluğu Temsilcilerinden Genel Müdürlüğümüze Ziyaret

Türkiye’de yaşayan Somalililer Topluluğu adına Dernek başkanı Dr. Abdülaziz Avil, Somali Milletvekili Mahmud Ahmed Alin, Somalili iş adamı Aid Abdi Moalin ve Türkiye’de yüksek lisans öğrencisi olarak bulunan Ziraat Mühendisi Mohamed Diirshe, Ağustos ayında meydana gelen orman yangınları ve sel felaketleri ile ilgili üzüntülerini dile getirmek amacıyla 03.09.2021 tarihinde Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’i ziyaret etti. Ziyaret sırasında Somali Heyeti yaşanan felaketler için geçmiş olsun dileklerinde bulunarak yangın söndürme faaliyetleri sırasında hayatını kaybeden şehitlerimiz için de taziyede bulundular.


Heyet adına konuşan milletvekili Sayın Mahmud Ahmed Alin: “Türkiye bizim ikinci vatanımız. 2011 yılında Somali’de yaşanan savaştan sonra Türkiye güvenlik, sağlık ve eğitim konusunda Somali’ye büyük yardımlarda bulundu. Türkiye’nin müslüman ülkelere ve Somali’ye verdiği bu destekler Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan bir geleneğin devamı niteliğindedir. Bugün çoğu öğrenci olmak üzere Türkiye’de otuzbin civarında Somalili yaşamaktadır.  Ormanları ve doğayı koruyarak bizim geleceğimizi de koruyorsunuz, bunun için Türkiye’de yaşayan Somalililer adına size çok teşekkür ederiz.” dedi. Sayın Alin sözlerinin devamında Türkiye’de yaşayan Somalililerin yanan sahaların birinde Orman Genel Müdürlüğünün göstereceği bir yerde ağaçlandırma yapmak, fidan bağışlamak istediklerini söyledi.
Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey “Bu hassasiyetiniz ve nazik ziyaretiniz için teşekkür ederim. Tıpkı vücudun bir organı rahatsız olunca öteki organların tamamının derin bir rahatsızlık hissetmesi gibi Somalili kardeşlerimizin orman yangınları ve sel felaketlerinden duyduğumuz üzüntümüzü paylaşmaları ve yanımızda olduklarını bildirmeleri bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Dünyada ve ülkemizde bir daha bu tür felaketlerin yaşanmamasını diliyorum.” dedi.

Ziyaret çerçevesinde iki ülke arasındaki ormancılık işbirliği ve faaliyetlerine değinilerek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.​

06.09.2021

Paylaş: