Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Haftasını Tüm Yurtta Coşkuyla Kutladık

​Doğa ve ağaç sevgisini aşılamak için her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında pandemi koşullarına uygun olarak fidanların dağıtımı, fidan dikim etkinlikleri ile orman sevgisi eğitimlerinin verilmesiyle Orman Haftası tüm yurtta coşkuyla kutlandı.

Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey “ 1971 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından kabul edilen 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, Türkiye’de de 1975'ten beri 21-26 Mart Orman Haftası olarak kutlanıyor. Ormanların korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için 182 yıldır çalışan Orman Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonunda gerçekleşen Orman Haftası, bu yıl da coşkuyla kutlandı.

20 Yılda 5,4 Milyar Fidanı Toprakla Buluşturduk

Son 20 yılda Türkiye genelinde 5,4 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Orman Haftası ile ilgili en temel amacımız toplumun her kesiminde ve yaş grubundan vatandaşımıza ağaç sevgisini aşılamak. Fidan dikmeye devam edeceğiz. Bu yıl (Kovid-19) önlemlerine uygun bir şekilde orman bilincinin artırılmasına yönelik olarak tüm Türkiye’ de eğitim kurumları öncülüğünde çeşitli fidan dikimi ve dağıtımı ve çevrimiçi eğitim programları düzenledik” dedi.

Orman teşkilatının her üyesinin gece gündüz demeden fedakarca çalıştığına dikkat çeken Sayın Bekir Karacabey “Yaptığımız bu çalışmalar; ormanların geliştirilmesinden, toprağın erozyonla yok olmamasına, orman köylümüzün kalkınmasından ormanların kanun dışı müdahalelerden korunmasına, meraların ıslahından, ormana ulaşım yollarına kadar çeşitlilik gösteriyor. Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, bizlere ve içinde barındırdığı binlerce canlı türüne nefes olan ormanlarımızı, bu işe gönül vermiş yaklaşık 38 bin çalışma arkadaşımızla koruyor, geliştiriyor ve orman yangınları konusunda mücadelemize devam ediyoruz.” dedi.

26.03.2021

Paylaş: