Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Avrupa’nın Kapılarını Kadınlarımızın El Emeği Süslüyor

​Özellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılan kapı süslerinin imalatına kadın eli değiyor. Burdur ilinin Bucak ilçesinde, Kocaaliler Kasabası ve civar köylerde yaşayan kadınlarımız, izne tabi olarak ormanlarımızdan topladıkları odun dışı orman ürünlerini maharetleri ile birleştiriyor. Mahir kadınlarımızın el emeği kapı süsleri, Avrupa’nın pek çok ülkesine ihraç ediliyor. Hem ülke ekonomisine hem de yerel ekonomiye katkı sağlayan bu faaliyet sayesinde yeni bir istihdam alanı oluşturuluyor.

Bucak’ta kapı süsü imalatı ile uğraşan 11 köyde toplamda 550 kişiye ek gelir sağlanmış durumda. Bu iş ile uğraşanların 450 kişisi ise kadın. Kadın ağırlıklı bir çalışan profili olması da dezavantajlı grupların desteklenmesi açısından hayli önemli. Bir kapı süsünün ortalama maliyeti 4 – 5 TL civarında. Bir kişi günlük ortalama 25 – 30 adet civarında kapı süsünü rahatlıkla imal edebiliyor. Bu sayede yöre halkının bir günde kişi başı 100 – 120 TL arası gelir elde edebilmesi mümkün hale geliyor.  Yurtdışında bir kapı süsünün satış bedeli ise 2,5 Euro’yu bulabiliyor. Üreticilerimizin yıllık toplam kazancı asgari 1 milyon 400 bin TL civarında. Ülke ekonomisine ise toplam 17 ile 20 milyon TL arasında bir katkı sağlanıyor.

Kapı süsünün imal sezonu yaklaşık 4 ay sürüyor. Eylül ve Aralık ayları arasında 700 bin adet kapı süsü yapılarak yurtdışına satılıyor. Hollanda başta olmak üzere Almanya, İngiltere, İspanya ve Belçika’ya ihraç edilen kapı süsleri, tüm taşıma süreci boyunca soğuk hava zincirinde muhafaza ediliyor.28.12.2020

Paylaş: