Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Genel Müdürlüğü’nden 10 Yılda 1.027 Kadına 7,2 Milyon TL Destek

Türkiye orman varlığının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışan Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı (ORKÖY) kapsamında orman köylüsüne de katkı sunmaya devam ediyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile bir açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, özellikle kadın istihdamını desteklemek amacıyla 2010 yılında başlattıkları mikro kredi projesini ile bugüne kadar 1.027 orman köylüsü kadına 7,2 milyon TL destek olduklarını kaydetti. 

Orman varlıklarını koruyan, geliştiren ve bunu yaparken orman köylüsünün refahını da artırmak için çalışan Orman Genel Müdürlüğü, ORKÖY kapsamında yürütülen mikro krediler ile orman köylüsü kadınlara destek olmaya devam ediyor. 

Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, “Mikro kredilerimizi, gelir getirici bir faaliyette bulunmak üzere küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan, dar gelirli orman köylüsü kadınlara imkân sağlamak ve onların ev ekonomisine katkıda bulunmalarını teşvik etmek amacıyla 2010’dan beri uyguluyoruz. Bugüne kadarki mikro kredi desteklerini; şal dokuma, çömlek yapımı, yayık ve süt sağım makinası, bez bebek yapımı, köy tavukçuluğu, üzüm sıkma makinası, ipek böcekçiliği ve bakır işlemeciliği gibi girişimler için sağladık. OGM olarak kadın istihdamını çok önemsiyor ve onlara destek olacak projeler geliştirmeye devam ediyoruz” dedi. 

Son 2,5 yılda mikro kredi kapsamında 195 kadına 1,6 milyon TL destek olan OGM, 2010’dan bu yana ise 1.027 orman köylüsü kadına 7,2 milyon TL kredi sağladı. 2021 yılı için mikro kredi üst sınırını 12 bin TL olarak belirleyen OGM, verilen kredinin yüzde 20’sini hibe, geri kalan tutarı ise faizsiz olarak üç yılda üç eşit taksitte geri alıyor. 

08.03.2021

Paylaş: