Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Başarının Temeli Eğitim

​Türkiye orman varlığının korunması ve geliştirilmesi için iki asra yakındır çalışan Orman Genel Müdürlüğümüz orman yangınlarında ve ormancılık çalışmalarında uzman personel yetiştirilmesi için, ulusal ve uluslararası düzeyde, doğal kaynakların etkin kullanılması, ormancılık alanında deneyim ve teknolojilerinin, insan kaynaklarının ve idari organizasyonların geliştirilmesi kapsamında eğitim vermek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Antalya da 2011 yılında kurulan Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezinde bilgisayar tabanlı eğitim modülü ve orman yangınlarıyla mücadele eğitim simülatörü ile eğitimler verilmektedir. Katılımcılar   bu sistemi bireysel veya gruplar halinde kullanabilmektedir. İçerikler; Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça olmak üzere 4 dilde hazırlanmaktadır.


Ödüllü Simülasyon Merkezi (OYMES)


Orman Yangınları ile Mücadele Eğitim Simülatörü (OYMES) Projesi 10 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen ‘14. e-Türkiye (eTR) Ödülleri’ töreninde, eDevlet uygulamaları ile örnek olan veya örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen ‘eTR Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.


Orman yangınları ile mücadelede en önemli görevi üstlenen orman mühendislerini simülasyon teknolojilerini kullanarak eğitmek amacıyla oluşturulmuştur. Simülatör, orman yangınları ile mücadelede görevli amirlerin organizasyon ve koordinasyon kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Orman yangınları ile mücadele esnasında orman mühendisleri tim komutanı, cephe sorumlusu, cephe amiri veya yangın amiri gibi rollerde bulunabilirler. Hâlihazırda bu rollerdeki görev ve sorumluluklarını gerçek yangınlarda pekiştirmektedirler. Simülatör kullanımı ile gerçek yangınların oluşmasını beklemeden ilgili personelin yeteneklerini geliştirmeleri sağlanması hedeflenmektedir.


Orman Yangınları ile Mücadele Eğitim Simülatörü (OYMES) 2016 yılında faaliyete alınmış olup bu kapsamda bugüne kadar 492 OGM personeline Yangın Uzmanlık Eğitimi verilmiştir. Yaklaşık 200 uluslararası katılımcı da bu eğitimden faydalanmıştır. 


Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi, kuruluşundan bugüne kadar orman yangınlarıyla mücadele ve uzmanlık eğitimi, ileri sürüş eğitimi vermekte ve bunların yanı sıra uluslararası ormancılık kongre, sempozyum ve toplantılara ev sahipliği yapmaktadır. 653’ü uluslararası katılımcı, teknik eleman, muhafaza memuru ve yangın işçisi eğitim olmak üzere yerli ve yabancı toplamda 5374 kişiye eğitim verilmiştir. Eğitimlerimiz devam etmektedir.


02.03.2021

Paylaş: