Skip Ribbon Commands
Skip to main content

250.000 Hektar Alanda Zararlı Böceklerle Mücadele Ediyoruz

​Genel Müdürlüğümüz tarafından ormanların sağlık durumu devamlı takip edilerek, zararlı böceklere karşı yapılan mücadelede doğaya uygun ve orman ekosistemini koruyan biyolojik mücadeleye ağırlık verilmektedir.


Ormanlarımızda görülen zararlı organizmaların mücadelesinde Orman Genel Müdürlüğü merkez ve taşra birimleri, Ormancılık Araştırma Enstitüleri ve Üniversitelerde görev yapan alanında uzman teknik personeller koordineli bir şekilde çalışmakta olup, ormanlarımızın gelecek nesillere bırakılabilmesi için azami gayret gösterilmektedir.


Ormanlara arız olan zararlı böcekler ile zamanında ve etkili mücadele yapılmaz ise, yangınlardan daha fazla tahribata yol açabilmektedirler. O sebeple “dumansız yangın” olarak nitelendirdiğimiz zararlı böceklere karşı her yıl yaklaşık 250 bin hektarlık alanda mücadele yapılmaktadır.


Her yıl yaklaşık 50 farklı tür zararlı organizmanın ormanlarda oluşturduğu tahribata karşılık, yurt geneline yayılmış olan 51 adet laboratuvarımızda dört farklı faydalı böcek türü üretilerek biyolojik mücadele kapsamında ormanlara bırakılmaktadır.


Bu kapsamda sadece 2020 yılında 415 bin adet Calosoma sycophanta, 155 bin adet Rhizophagus grandis, 56 bin adet Thanasimus formicarius ve 2 bin adet Torymus sinensis olmak üzere toplamda 628 bin adet faydalı böcek üretilmiş olup, ormanlarımıza salınmıştır.


2021 yılında 650 bin adet yırtıcı böcek üretimi programlanmış olup çalışmalar devam etmektedir.

26.02.2021

Paylaş: