Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Kosova Orman Ajansı Genel Müdürlüğü Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Kosova Orman Genel Müdürü ve beraberindeki heyet, ormancılık faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere 22-24 Kasım 2021 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etti.


Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Kosova Orman Ajansı Genel Müdürü Sayın Bekim Hoxha, Türkiye’deki ormancılık faaliyetleri hakkında bilgi almak, özellikle tohum ve fidan üretimi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Genel Müdürlüğümüzde incelemelerde bulundu. 


Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığının koordinesinde düzenlenen ziyaret programında Kosova Heyeti öncelikle Genel Müdür Yardımcımız Sayın Mustafa Özkaya ile görüştü. Görüşmede Özkaya, Kosova Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı ve Kosova Orman Ajansı heyetini Genel Müdürlüğümüzde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Orman Genel Müdürlüğünün ormancılık alanındaki köklü tecrübesini, Türkiye’nin gönül coğrafyasında yer alan Kosova ile paylaşmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Özkaya, Kosova ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalanan Çevre Alanında İş Birliği Anlaşması kapsamında ormanların ve biyoçeşitliliğin korunması, havza ıslahı ve ekoturizm konularında işbirliği faaliyetlerinin yapılabileceğini ancak bu anlaşmanın güncellenmesi durumunda daha farklı alanlarda da iş birliği faaliyetlerinin geliştirilebileceğini vurguladı. 


Kosova Orman Ajansı Genel Müdürü Sayın Bekim Hoxha Orman Genel Müdürlüğü’nün bu güne kadar Kosova’ya sağladığı fidan ve tohum üretimi eğitimi ile fidan desteklerinden dolayı Genel Müdür yardımcımıza teşekkürlerini sundu. Kosova’da FAO desteğiyle “Sürdürülebilir ve Çok Amaçlı Orman Yönetiminin Güçlendirilmesinin Desteklenmesi Projesi”nin yürütüldüğünü ve bu proje kapsamında Orman Genel Müdürlüğü’nün Kosova Orman Ajansına geniş yapraklı orman ağaçları fidan ve tohumlarının üretilmesi, modern fidanlık sistemleri konularında eğitim ve uzman desteği sağlamasından büyük memnuniyet duyacaklarını belirtti. Toplantı Strateji Daire Başkanlığının Orman Genel Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında genel bir bilgi veren sunumuyla sona erdi. 


Toplantı Programı kapsamında Kosova Orman Heyeti sırasıyla Orman İdaresi ve Planlama, Bilgi Sistemleri, Orman Zararlılarıyla Mücadele, Orman Yangınları ile Mücadele, Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanlıklarını ve Moleküler Genetik Laboratuvarını ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 


Kosova Heyeti 24 Kasım 2021 tarihinde Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünde, 25 Kasım 2021 tarihinde de Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlık Müdürlüklerinde ve fidan yetiştirme sahalarında incelemelerde bulundu. ​​

26.11.2021

Paylaş: