Skip Ribbon Commands
Skip to main content

2022 - 2024 Döner Sermaye Bütçe Hazırlık Görüşmeleri Mardin'de Başladı

​Orman Genel Müdürlüğümüzün, 2021 yılı faaliyetlerini değerlendirme ve 2022 - 2024 dönemini kapsayan Döner Sermaye Bütçe hazırlık toplantısı Mardin'de başladı.

16 - 19 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek olan toplantının açılışında konuşan Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey, “Bugün burada sizlerle 2021 yılı özel ve döner sermaye bütçelerinde yer alan faaliyetlerin program ve gerçekleşmelerini değerlendirerek, 2022 yılı program hedeflerine ulaşılmasına yönelik alınacak tedbirlerle, uygulamada karşılaşılan sorun ve çözümlerini istişare edeceğiz.

Bizler 1839 yılında kurulan 182 yıllık köklü teşkilatın bugünkü nöbetçileriyiz. Bizlerden önce teşkilatımıza hizmet etmiş adeta tuğla tuğla örerek bu seviyeye getiren ülkemiz orman teşkilatına emek vermiş tüm orman çalışanlarımıza şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ederim. Ayrıca bugüne kadar ormanlarımızın müdafaası için şehadete ermiş şehitlerimizin de şehadetlerinin mübarek olmasını dilerim. 

Kıymetli Meslektaşlarım; 

Ormanlarımızı, geçmişteki meslek büyüklerimizin, miktarını, kalitesini, niteliğini artırarak, gerektiğinde ise canlarını feda ederek bizlere aktardıkları bir değer olarak görüyoruz. Bu doğrultuda da bizler de çalışarak ormanlarımızı her geçen gün daha iyi hale getirmek için uğraşıyoruz. 

Yaptığımız çalışmaların, verdiğimiz emeklerin karşılıklarını ise hem ulusal hem de uluslararası raporlarda görüyoruz. 

Teşkilatımızın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan ve beş yılda bir yayımlanan "Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi (FRA)" raporu, 2015 - 2020 döneminde ülkemizin orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında 46’ncı sıradan 27’nci sıraya yükseldiğini, ormanlık alan artışında, Avrupa’da 1’inci Dünyada 6’ıncı, ağaçlandırma yapan ülkeler klasmanında ise Avrupa'da 1’nci, Dünyada 4’üncü sırada olduğunu ortaya koydu. Bu da verdiğimiz emeklerin boşa gitmediğinin bir göstergesidir.

Sevgili meslektaşlarım;

Ülkemizin orman varlığını artırmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu vesileyle 11 Kasım “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes ” seferberliğinde desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimi arz ediyorum. 11 Kasım Mili Ağaçlandırma Günü etkinliği kapsamında 5 milyondan fazla fidanı 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızın katılımı ile toprakla buluşturduk. Yıl sonuna kadar ise her vatandaşımız için 3 adet fidanı toprakla buluşturacağız. Toplamda 252 milyon adet fidan böylelikle “Geleceğe Nefes” olacak. 

Geleceğe Nefes etkinlikleri sadece ülkemizde değil, uluslararası arena tarafından da sahiplenildiğini gördüğümüz bir yıl da oldu aynı zamanda. 80’e yakın ülke temsilcisi 10 bakan ve 1 başbakan katılımıyla gerçekleşen etkinliklerde tüm teşkilat mensuplarımızın büyük emeği var. Buradan emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı içinde 81 ile millet ormanı talimatı ile hemen çalışmalara başladık. 2022 yılı sonuna kadar bunları hayata geçirmiş olacağız. Toplantıdan sonra görev yerlerine dönecek olan bölge müdürlerimiz çalışmaları hızlandıracaklardır. 

Bunun yanı sıra, 2000 köyde 2000 tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi oluşturacağız. Ayrıca ORKÖY desteklerinin artırılması için de çalışmalarımız devam ediyor. 

Kıymetli Meslektaşlarım; 

Ülkemiz dev bir kalkınma hamlesi gerçekleştiriyor. Bizler de Orman Teşkilatı olarak üzerimize düşeni bugüne kadar en iyi şekilde gerçekleştirdik. Bugüne kadar çok iş yaptık. Ancak bundan sonra da yapılacak daha çok işimiz var. 

2022 yılı döner sermaye ve özel sermaye bütçe imkânlarının aziz milletimizin bizlere bir emaneti olduğunu asla unutmadan, en etkin ve en verimli bir şekilde yerinde kullanarak devlet ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. 

Dün olduğu gibi yarın da ülkemiz ormancılığını daha da geliştirerek gelecek kuşaklara “Daha Yeşil Bir Türkiye” bırakmak gayreti ile görevlerimizi hep birlikte hakkıyla yerine getirme kararlığımızı bir kez daha ifade ediyor, 2022 yılı çalışmalarınızda hepinize kolaylıklar ve başarılar diliyorum.” dedi.

2021 yılı uygulama sonuçlarının değerlendirileceği ve genel anlamda ormancılığımızın daha da ileriye götürülmesi yönünde neler yapılabileceğinin tartışılacağı toplantı; merkez ve taşra birim yöneticileri ile birlikte dört gün boyunca devam edecektir.​

16.11.2021

Paylaş: