Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Genel Müdürümüz Zonguldak, Karabük ve Bartın’da İncelemelerde Bulundu

Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey 28-29 Ekim 2021 tarihlerinde bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. 


Öncelikle Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu’ndan Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi alan Genel Müdürümüz Sayın Karacabey, ormancılıkta başarının ancak iyi bir ekip, disiplinli çalışma ve koordinasyonla sağlanacağını belirterek, mesai mefhumu olmadan çalışan başta Bölge Müdürü olmak üzere tüm personele teşekkür etti. 


Daha sonra Bartın Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret eden Genel Müdürümüz, Bartın'da yapılan silvikültürel çalışmalar ile defne yaprağı üretimini artırmaya yönelik yapılan rehabilitasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Burada Orman İşletme Şefleriyle bir araya gelen Genel Müdürümüz "Araştırın, soru sormaktan çekinmeyin, burada çalışmış olmanın kıymetini bilin çünkü burası ormancılığın okuludur. Daha iyisi için hep beraber çalışacağız. Bildiklerinizi uygularsanız bilmediklerinizi daha çabuk öğrenirsiniz. Bunca emekle kurulmuş kurumumuzu geleceğe sizler taşıyacaksınız." dedi. 


Defne işletme sınıfına ayrılmış alanda defne üretimi yapan orman köylüleriyle sohbet eden Genel Müdürümüz daha sonra bu yıl hizmete giren Akcamescit orman deposunda incelemelerde bulunduktan sonra 15.08.2021 tarihinde Kahramanmaraş’ta orman yangını söndürme esnasında kırıma uğrayan uçakta şehit olan Orman Mühendisi Oğuz Avşar Aydın adına yapılmış olan çeşmenin açılışını yaptı. Orman yangınları başta olmak üzere görevini ifa ederken şehit olan tüm personellerimiz anıldı. 


Bartın ziyaretinden sonra Gökçebey Orman Fidanlığını ziyaret eden Genel Müdürümüz fidanlık çalışanlarıyla birlikte sera ortamında vejetatif yolla üretilen fidanların çevreye duyarlı kaplara dikimini yaptı ve tohum ekim parsellerinde devam eden çalışmaya katılarak alıç tohumu ekimi gerçekleştirdi. 


Fidanlık incelemelerinin ardından Çukur Orman Emval Deposunda “Orman Emvali Barkod Sistemi" uygulama tatbikatına katılan Genel Müdürümüz, İşletme ve Pazarlama Daire Başkanı Sayın Ahmet Aydın ve Devrek İşletme Müdür Yardımcısından bilgiler aldı. 


Tatbikatın sonunda konuşma yapan Genel Müdürümüz Sayın Karacabey "Genel Müdürlüğümüz olarak orman varlığımızı her adımda takip etmek, üretim süreçlerinde birbirini takip eden zincirleme olarak oluşan izleme ve kayıt işlemlerinde daha çabuk, sağlıklı aynı zamanda da daha verimli hale getirmek için geliştirilen Barkod Uygulaması için Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünün de içinde bulunduğu 6 bölgemiz ve buna bağlı 10 İşletmemizi pilot seçtik. Barkod sisteminin başarılı bir biçimde burada uygulamasını gördük. 2022 yılı sonuna kadar tüm bölgelerimizde uygulanacak. ODTÜ ile yürütülen ortak çalışma ile okutulan barkod ile emvalin hacmi de ölçülecek." dedi. 


Zonguldak programına Devrek ve Gökçebey ormanlarında kayın gençleştirme çalışmalarını yerinde inceleyerek devam eden Genel Müdürümüz, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada "Bölgenin doğal güzellikleri arasında yer alan ve yöre için ekonomik değeri yüksek olan kayın ormanlarında yaptığımız çalışmalarla burayı gençleştiriyor; tohumdan fidanlar, fidanlardan da yeni ormanlar kuruyoruz. Ormanların devamlılığını sağlamamız için gerekli silvikültürel çalışmaları yerinde ve zamanında yapmalıyız. Burada geleceğe nefes olacak tohumları hep birlikte toprakla buluşturduk. Çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi. 


Safranbolu Tıbbi ve Aromatik Bitki Şehrinde safran ve lavanta hasadı da gerçekleştiren Genel Müdürümüz, Bölge Müdürü ve Safranbolu Orman İşletme Müdüründen yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi aldıktan sonra adaçayı, safran, lavanta ve ıhlamurdan demleme ve distilasyon yöntemi ile elde edilmek suretiyle çıkarılan yağlardan elde edilen nihai ürünlerin Ar-Ge çalışmaları kapsamında Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Kimyager Ahmet Ceylan'dan uygulamalı bilgiler aldı. 


Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Müdürümüz Sayın Karacabey "Ormanlarımız şifa kaynağı. Her bitkinin dilini okumaya çalışmalıyız, tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ülkemiz büyük bir potansiyele sahip. Ülkemizin bitkisel zenginliğini katma değere çevirmek için çalışıyoruz. 


Son 20 yılda tıbbi ve aromatik bitki ekim ve dikim alanımızı 2 kat, üretimimizi 5 kat artırdık ve artırmaya devam ediyoruz. Bunun bilinciyle odun dışı ürünleri ekonomiye kazandırmak için gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu kapsamda 2021 yılı sonuna kadar her ilimizde 2 adet TAB bahçesi tesis etmiş olacağız." dedi. 


Safranbolu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Şehri içerisinde tesis edilen Orman okulunu da ziyaret eden Genel Müdürümüz Sayın Karacabey burada bulunan vatandaşlarla da sohbet etti.​

01.11.2021

Paylaş: