Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Yangınları Çalıştayı Devam Ediyor

​Ankara Kızılcahamam'da düzenlenen "İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı" devam ediyor. 

13 Ekim’de Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’in açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay için belirlenen 9 ayrı çalışma grubunda, yangın öncesi eğitim ve önleyici faaliyetler, yangına dayanıklı ormanların planlanması, mevcut ormanlar ve korunan alanların dayanıklı hale getirilmesi ve bakımı, yangın süresince orman yangını yönetim organizasyonu, akut durumlarda insanlar, diğer canlılar, korunan alanlar, meskun mahal ve sanayi tesislerinin korunması, yangın sonrasında yanan alanların yeniden orman haline getirilmesi, yangınlarda iletişim ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, teknolojik gelişmeler ve inovatif yaklaşımlar ile Akdeniz Ülkeleri Yangın Birliğinin kurulması konu başlıkları detaylı bir şekilde ele alınıyor. 

Orman Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda düzenlenen "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı"nda Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri ve yöneticileri, ODTÜ, Gazi, Bilkent, İstanbul, Artvin, Kastamonu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversiteden katılan çok sayıda akademisyen görüşlerini aktarıyor. Çalıştayda ayrıca ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, farklı kurumlar ve yerel yönetimler yer alıyor. 

370 katılımcı ile devam eden çalışma grupları sonunda 15 Ekim Cuma günü yürütülen çalışmaları değerlendiren bir sonuç bildirgesi Orman Genel Müdürümüz tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

14.10.2021

Paylaş: