Ana Sayfa
Kurum Hakkında
Birimler
İletişim
S.S.S
RSS Abonelik
English
Arama:
Arama Yap


 
Haberlerde Arama

Sincik Dağları Karpelli Sedir İle Buluştu

30.10.2009 00:00

K.Maraş Orman Bölge Müdürlüğü Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü, Kâhta Orman İşletme Şefliği bünyesindeki 2009 yılı Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında Sincik ilçesi, Sakız köyünde Karpelli Sedir Tohum Ekimi yapıldı.

Bakanlığımız yeşil yarınlar için yürüttüğü Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan  Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Eylem Planı kapsamında K.Maraş Orman Bölge Müdürlüğü 2009 yılında 5000 hektar alanda karpelli sedir ekimini programına almıştır.Bölge Müdürlüğümüze bağlı Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü Kahta Orman İşletme Şefliği 2009 yılı Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında Karpelli Sedir Tohum Ekimine başladı.

Adıyaman Sincik ilçesi, Sakız köyünde Sincik Kaymakamı İbrahim ÖZKAN, Adıyaman Orman İşletme Müdürü Cemal EVRİN, Sincik İlçe Jandarma Komutanı Vekili Jan. Baş. Çvş. Mehmet Erkan ÖZKARA, Kahta Orman İşletme Şefi Mehmet GÜRKAYNAK, Yazı İşleri Müdürü Abuzer KARAKUŞ, İlçe Emniyet Amiri Özgür ÖZEL, askerler, kamu çalışanları ve vatandaşların katılımı ile düzenlenen törenle karpelli sedir tohumları toprakla buluşturuldu.

Törende konuşma yapan Adıyaman Orman İşletme Müdürü Cemal Evrin” tohumlama çalışması yapılan alanın hayvan baskısı bulunan yerlerinin korunması için ihata çalışmalarına da başlandı. Söz konusu yerleri tel örgü ile çevirerek koruma altına alıyoruz, burada tohumlama çalışması yapılacak alan, Köy Tüzel Kişiliği tarafından korunacak. Koruma ücretleri tarafımızdan Köy Tüzel Kişiliği adına bankaya yatırılarak, muhtarlar tarafından hak sahiplerine dağıtımı sağlanacaktır” dedi.

Kaymakam İbrahim Özkan “ Güneydoğu Anadolu Bölgesi kurak ve erozyon tehdidi altında olan bir bölgemiz. Dolayısıyla burada ağaçlandırma ve koruma çalışmalarına ağırlık vermek gerekir “ dedi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Göksun İşletme Müdürlüğünden getirilen 30 ton kozalak Sakız Köyünde ekime hazır hale getirildi. 26 Ekim günü başlatılan tohumlama çalışmasının on gün içinde bitirilmesi planlanmış durumda.

Yazdır!...
Geri Dön

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ - Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı - E-posta: webbirimi