Ana Sayfa
Kurum Hakkında
Birimler
İletişim
S.S.S
RSS Abonelik
English
Arama:
Arama Yap


 
Haberlerde Arama

Adalarda Fidan Dikim Töreni

18.04.2011 00:00

İstanbul Adalar ilçesindeki Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalı Ada’da bulunan İlköğretim okullarındaki öğrencilere ormancılık eğitimi verilerek fidan dikim töreni düzenlendi.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü olarak kurumumuzun yapmış olduğu ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra dernek, okul ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımlarıyla ağaçlandırma törenleri düzenlenmektedir.

Buna en son örnek İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Kanlıca Orman İşletmesi tarafından 04-06 Nisan 2011 tarihlerinde Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalı adada bulunan İlköğretim okulları öğretmen ve öğrencileri ile birlikte fidan dikim töreni oldu.

Fidan dikim töreninde başta  “Alo177” ücretsiz yangın ihbar hattının tanımı olmak üzere fidan dikme teknikleri ve fidan türleri, yangının tanımı, yangına ilk müdahale, yangın sonrası alınacak önlemler ve yanan sahada yapılması gereken çalışmalar (Kesim, İstif, arazinin sürümü, ağaçlandırma, vb.) gibi ormancılığın temel konularında çocuklara bilgiler verildi.

Ormancılıkla ilgili teknik bilgilendirmeden sonra Adalardaki okul bahçelerine öğretmen, öğrenciler ve Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte fidanlar dikilip can suyu verildi.

 Fidan dikim töreninin ardından çocuklara fidan, şapka, tişört, broşür, kitap, dergi ve Orman Genel Müdürlüğünün 172. Tanıtım yılı DVD filmlerinden oluşan set dağıtımı yapıldı.

“Her Çocuk Bir Fidan”

Öğrenciler diktikleri bu fidanlara kendi adlarını verip bir ömür boyu koruyacaklarını, bulundukları çevreleri temiz tutup pet şişeleri, çekirdek kabukları, katı atık vb gibi çöp unsuru oluşturan her türlü materyalden uzak tutacaklarına söz verdiler. Çocuklar ilk defa böyle organizasyona katıldıklarını belirterek duydukları memnuniyeti ve bundan sonraki yıllarda da katılmak istediklerini söylediler.

İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; “Her Çocuk Bir Fidan” ilkesinden yola çıkılarak burada dikilen fidanların siz çocukların birer parçası olarak burada yetişecekler, ilerde birer yetişkin olduğunuzda burada sizlerinde bir ağacı olacak. Orman Genel Müdürlüğümüzün “Sosyal Ormancılık” anlayışı doğrultusunda okullarla işbirliği yapılarak her çocuğun kendi fidanını dikmesi, koruması ve büyütmesi anlayışıyla çocuklarımızın ormana olan sevginin küçük yaşlarda aşılanması sağlanacaktırdenildi.

Yazdır!...
Geri Dön

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ - Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı - E-posta: webbirimi